Password Agent Download Password Agent 2020.10.1

download?pwagent
7.86 MB
language en
license:  FreeWare
Password Agent is a powerful yet compact and easy to use password manager program that allows you to store all your passwords and data snippets in a single, easy to navigate and secure database. It is browser independent, supports most common web browsers without installing any special browser plug-ins or extensions. Password Agent can semi-automatically log you to web sites just by pressing a global hotkey in web browser, so you can stop using un-secure password managers built into web browsers.


Some features:

    Protect all your sensitive information with one master password ? you need to remember only one password. That makes it possible to use strong random passwords like SJocLSj4DXW0fGH for all your web site accounts, as you don't need to remember each and every password any more. You just need to remember one master password which allows you to open your password database.
    In addition to storing data securely, Password Agent will also help you to automate your web site logins without needing any separate web browser plug-ins. Using Autofill allows you to log in quickly even when using long 20-character passwords.
    Password Agent stores all your sensitive data locally, in your computer, not in the internet ?cloud?. While service providers push cloud storage as solution for all data storage issues (of course, they can charge monthly fee that way, plus they can also track your online behavior and re-sell that information for more gains!) and it is true that internet storage allows very convenient data access from different devices, you need to keep in mind that cloud storage is not good location for your sensitive data like passwords. ?There is no cloud. It's just someone else's computer? ? and that is not a joke! With Password Agent you are master of your secrets, not someone else.
    Password Agent was designed with security in mind from ground up. While most password managers you can download from the internet focus mainly on encrypting your data on disk, Password Agent uses secure plain text handling also for all in-memory operations. Data is always kept in memory fully encrypted. In addition, in normal viewing and browsing mode there is no moment in time where all fields of an item are decrypted into plain text at the same time. Item fields are decrypted one by one only when needed to be drawn on screen, after drawing plain text is immediately burned. Whenever possible plain text is not passed to Windows API. All that minimizes possibility of plain text leaks to memory and scratch disk. Also, native 64-bit version (in addition to 32-bit version) makes use of additional security of the OS.
    Password Agent uses only strong, standardized and U.S. government accepted cryptographic primitives like PBKDF2 with SHA2-256 for key derivation, AES (or optionally Twofish) for encryption.
    Your textual data is stored in UTF-8 character encoding, which means most world languages and international characters are supported (over 1.1 million different symbols).
    Password Agent is valuable tool for system administrators who need to maintain bigger databases of users. One can easily store thousands of items in one data file and tabbed interface allows opening of multiple data files at time. That makes it easy to move data from one file to another securely ? copy and paste between files is fully secure. Multiple users can also access same file simultaneously over network, although only the first user gets read/write access (others get only read access).
    Password Agent does not lock you away from your data. You can export all your data from Password Agent to common XML or CSV format any time you need to migrate to some other password manager.
    Password Agent is a self contained program, no special installation or external framework dependencies are needed. That also means you can just run it directly off removable drive, like USB flash drive, making is very portable. You can also share it easily on file server.
    Built in password generator generates non-guessable random passwords for you. When using autofill function to login, you don't need to type your passwords manually, so you can use longer, more secure passwords.
    Plus much more...

Bazı özellikler:

Tüm hassas bilgilerinizi tek bir ana parola ile koruyun - yalnızca bir parolayı hatırlamanız gerekir. Bu, tüm web sitesi hesaplarınız için SJocLSj4DXW0fGH gibi güçlü rastgele şifreler kullanmanızı mümkün kılar, çünkü artık her bir şifreyi hatırlamanız gerekmez. Parola veritabanınızı açmanıza izin veren bir ana parolayı hatırlamanız yeterlidir.
Parola Aracısı, verileri güvenli bir şekilde depolamanın yanı sıra, ayrı bir web tarayıcısı eklentisine ihtiyaç duymadan web sitesi oturum açma işlemlerinizi otomatikleştirmenize de yardımcı olur. Otomatik Doldurma özelliğini kullanmak, 20 karakterli uzun parolalar kullanırken bile hızlı bir şekilde oturum açmanıza olanak tanır.
Password Agent, tüm hassas verilerinizi internet "bulutunda" değil, bilgisayarınızda yerel olarak depolar. Servis sağlayıcılar, tüm veri depolama sorunları için çözüm olarak bulut depolamayı zorlarken (tabii ki, bu şekilde aylık ücret talep edebilirler, ayrıca çevrimiçi davranışınızı izleyebilir ve bu bilgileri daha fazla kazanç için yeniden satabilirler!) Ve internetin doğru olduğu doğrudur. depolama, farklı cihazlardan çok rahat veri erişimine izin verir, bulut depolamanın parolalar gibi hassas verileriniz için iyi bir konum olmadığını aklınızda bulundurmanız gerekir. "Bulut yok. Bu sadece başkasının bilgisayarı ?- ve bu bir şaka değil! Password Agent ile sırlarınızın ustasısınız, başkası değil.
Password Agent, sıfırdan güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. İnternetten indirebileceğiniz çoğu parola yöneticisi, esas olarak verilerinizi diskte şifrelemeye odaklanırken, Password Agent tüm bellek içi işlemler için güvenli düz metin işlemeyi kullanır. Veriler her zaman tam olarak şifrelenmiş olarak bellekte tutulur. Ek olarak, normal görüntüleme ve göz atma modunda, bir öğenin tüm alanlarının aynı anda düz metne şifresinin çözüldüğü bir an yoktur. Kalem alanlarının sadece ekrana çizilmesi gerektiğinde tek tek şifresi çözülür, düz metin çizildikten hemen sonra yazılır. Mümkün olduğunda düz metin Windows API'ye aktarılmaz. Tüm bunlar belleğe ve çalışma diskine düz metin sızıntısı olasılığını en aza indirir. Ayrıca, yerel 64 bit sürüm (32 bit sürüme ek olarak), işletim sisteminin ek güvenliğinden yararlanır.
Parola Aracısı, anahtar türetme için SHA2-256 ile PBKDF2, şifreleme için AES (veya isteğe bağlı olarak Twofish) gibi yalnızca güçlü, standartlaştırılmış ve ABD hükümeti tarafından kabul edilen kriptografik temelleri kullanır.
Metin verileriniz UTF-8 karakter kodlamasında saklanır, bu da çoğu dünya dilinin ve uluslararası karakterin desteklendiği anlamına gelir (1.1 milyondan fazla farklı sembol).
Parola Aracısı, daha büyük kullanıcı veritabanlarını tutması gereken sistem yöneticileri için değerli bir araçtır. Bir veri dosyasında binlerce öğe kolayca saklanabilir ve sekmeli arayüz aynı anda birden fazla veri dosyasının açılmasına izin verir. Bu, verileri bir dosyadan diğerine güvenli bir şekilde taşımayı kolaylaştırır - dosyalar arasında kopyalama ve yapıştırma tamamen güvenlidir. Birden çok kullanıcı aynı dosyaya ağ üzerinden aynı anda erişebilir, ancak yalnızca ilk kullanıcı okuma / yazma erişimine sahiptir (diğerleri yalnızca okuma erişimine sahiptir).
Parola Aracısı sizi verilerinizden uzaklaştırmaz. Başka bir parola yöneticisine geçiş yapmanız gerektiğinde, tüm verilerinizi Password Agent'tan ortak XML veya CSV formatına aktarabilirsiniz.
Parola Aracısı bağımsız bir programdır, özel bir kurulum veya harici çerçeve bağımlılığı gerekmez. Bu ayrıca, USB flash sürücü gibi doğrudan çıkarılabilir sürücüden çalıştırabileceğiniz anlamına gelir, bu da çok taşınabilirdir. Ayrıca dosya sunucusunda da kolayca paylaşabilirsiniz.
Dahili şifre üreticisi, sizin için tahmin edilemeyen rastgele şifreler oluşturur. Oturum açmak için otomatik doldurma işlevini kullanırken, parolalarınızı manuel olarak yazmanıza gerek yoktur, böylece daha uzun, daha güvenli parolalar kullanabilirsiniz.
Artı çok daha fazlası ...


Tags: Password Agent download , , all password storage program , password manager program
Password Agent Download
Program Pictures


My e-mail address you look

Oley.com

virtual betting application

Flatcast

radio broadcast program

EBA

eba application for iphone

A.T.A.K

A.T.A.K download

EBA

Eba application for android

Express Files

fast file download program

Google Classroom

online class application