Acaba Hangi Windows İşletim Sistemini Kullanıyoruz

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Program

Acaba Hangi Windows İşletim Sistemini KullanıyoruzDizüstü ve masaüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, Windows kolayca mevcut en popüler işletim sistemidir (OS). Aslında StatCounter, Windows'un Nisan 2020 itibariyle dünya çapında pazar payının yüzde 77'sine sahip olduğunu bildiriyor.

Acaba Hangi Windows İşletim Sistemini Kullanıyoruz

Bu yüzde 77'nin çoğu mevcut işletim sistemi olan Windows 10'u kullanırken, bazı insanlar Windows XP kadar eski sürümleri kullanıyor. Çoğu kişi için, istediklerini yaptığı sürece kullandıkları Windows sürümü önemli değil. Ancak eski bir işletim sistemi kullanmak, bilgisayarınızı başta güvenlik sorunları olmak üzere pek çok soruna açık hale getirir.

Microsoft'un Ocak 2020'de Windows 7 desteğini sonlandırdığı ve 10 Ocak 2023'te Windows 8.1 desteğini sonlandıracağı düşünüldüğünde, güncellemeye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için bilgisayarınızın çalıştırdığı Windows sürümünü kontrol etmek için şimdiki zamandan daha uygun bir zaman yoktur.


Winver'ı Kullanma

Bilgisayarınızın hangi Windows işletim sistemine sahip olduğunu öğrenmenin en hızlı yolu winver komutunu kullanmaktır.

Bu komutu kullanmak Windows Hakkında kutusunu açacaktır. Bu kutu üç önemli bilgi içerir:

    Bilgisayarınızın çalıştırdığı Windows sürümü
    Sürümün yapı numarası
    Şu anda hangi hizmet paketinin yüklü olduğu


Windows 7 veya sonraki sürümlerde, Windows Hakkında kutusunu açmak için Başlat menüsünün arama çubuğuna "winver" yazmanız yeterlidir. Windows'un eski sürümlerinde, "winver" yazmadan önce Çalıştır programını açmanız gerekir.
Bilgisayar Ayarlarını Arama

Bilgisayarınızın hangi Windows sürümünü çalıştırdığına dair daha fazla ayrıntı istiyorsanız, bilgisayarınızın ayarlarına bakabilirsiniz. Ancak, bu bilgilere giden yol her Windows sürümünde değişir.

Windows 10

Ayarlarda sürüm bilgilerinizi bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Görev çubuğunun ön ucunda bulunan Windows logosu olan Başlat düğmesine basın.
    Başlat menüsünün sol alt köşesindeki Ayarlar dişli simgesini seçin.
    Görüntülenen Ayarlar kutusundan Sistem seçeneğini seçin.
    Hakkında seçeneğini seçin. Sol sütundaki son seçenek olmalıdır.

Hakkında sayfasında Windows güvenliğiniz, cihaz özellikleri ve Windows özellikleri hakkında bilgiler bulunur. Windows özellikleri başlığı altında, yükleme tarihi ile birlikte Windows Hakkında kutusunda bulunan bilgilerin aynısını bulacaksınız. Burada ayrıca cihazınızın adını, cihaz ve ürün kimliklerini ve bunun gibi şeyleri söyleyen Cihaz özellikleri başlığını da göreceksiniz.

Windows 8

Ayarlarda sürüm bilgilerinizi bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Dokunmatik ekranlı bir Windows PC kullanıyorsanız, parmağınızı ekranın sağ kenarından sola doğru kaydırın. Windows bilgisayarınızda dokunmatik kontroller yoksa, farenizi ekranın sağ alt köşesine getirin.
    Ayarlar dişli simgesini seçin.
    PC ayarlarını değiştir seçeneğini belirleyin.
    Sol taraftaki sütundan PC ve cihazlar seçeneğini seçin.
    Sol taraftaki sütundan PC bilgisi sekmesini seçin.

PC bilgisi sekmesindeyken, iki başlık altında bilgi bulacaksınız: PC ve Windows. PC başlığı altında, Aygıt Kimliği hariç Windows 10'da Aygıt özellikleri altında bulunan bilgilerin aynısını bulacaksınız. Windows başlığı altında, bilgisayarın çalıştırdığı Windows sürümünü ve etkinleştirilip etkinleştirilmediğini öğreneceksiniz.

Windows 7

Ayarlarda sürüm bilgilerinizi bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Görev çubuğunun sol ucunda bulunan Windows logosu olan Başlat düğmesine basın.
    Arama kutusuna Bilgisayar yazın.
    Programlar başlığı altında görünen Bilgisayar simgesine sağ tıklayın.
    Açılır menüden Özellikler'i seçin.

Özellikler penceresinde Windows sürümü, Windows aktivasyonu, sistem özellikleri ve bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Apple desteğine göre, Apple programı Boot Camp Assistant yardımıyla Windows 10'u belirli Mac'lere yükleyebilirsiniz. Bu nedenle, Mac kullanıcılarının makinelerini yeniden başlattıklarında macOS ve Windows arasında geçiş yapmaları gerektiğinden, hangi Windows sürümünü çalıştırdıklarını bileceklerini varsayıyoruz.

Tarih:2023-05-25 22:06:10  Hit:92  Ekleyen: indirbak

<<|  >>